پروتکل دنته Dante ( دانته ) چیست ؟

Dante دنته (بخوانید دانته) یک راهکار تمام عیار برای استفاده سیستم های صوتی و تصویری تحت شبکه بوده درواقع ترکیبی از پورتکل های سخت افزاری و نرم افزاری و شبکه است که برای انتقال صدا فشرده نشده با بیشترین سرعت و کمترین تاخیر و بیشترین تعداد کانال ساخته شده است.

در سال 2006 یک کمپانی در سیدنی استرلیا به نام آدینیت Audinate به دنبال ایجاد تحولی در عرضه پروتکل های صوت دیجیتال از طریق ethernet  بود که پس از توسعه و بهبود نسبت به نسل اول فن آوری های صوتی بیش از اترنت، مانند CobraNet و EtherSound پروتکلی جدیدی را  با کمترین تاخیر و بیشترین تعداد کانال با نام Dante طراحی و ارائه کرد.

این پروتکل که مخفف شده (Digital Audio Network Through Ethernet) می باشد،

پروتکل Dante در انحصار هیچ شرکتی نیست و بسیاری از تولیدکنندگان سیستم های صوتی در دنیا نظیر DiGiCo , MeyerSound , L-Acoustics , D&B و غیره نیز از این پروتکل استفاده می کنند و اکنون توسط اکثر تولیدکنندگان حرفه ای وسایل صوتی پشتیبانی می شود.

دانته امکان توزیع دیجیتال را از طریق شبکه های اترنت استاندارد فراهم می آورد-همان شبکه هایی که برای داده های اداری و خانگی مورد استفاده قرار می گیرند.

در واقع، دنته برای این طراحی شده تا این امکان را فراهم آورد که صدا، کنترل و اطلاعات دیگر بتوانند بدون مشکل و بی دردسر در یک شبکه کنار هم قرار بگیرند.

علاوه بر کیفیت صدای بی نظیر، تاخیر دنته ، فوق العاده کم بوده و همگاه سازی کاملی را فراهم می آورد. رابط کاربری دنته و ویژگی های مدیریت شبکه اش باعث می شوند که حتی پیچیده ترین شبکه ها را نیز بتوان ستاپ کرد و با سرعت و براحتی آنها را کانفیگ نمود.

این ویژگی ها باعث می شوند که تلفیق و یکپارچه سازی سیستم کار راحتی بشود.

 

 

مزایای دنته

دنته کاربری راحتی دارد. مسیریابی و کانفیگ سیستم با استفاده از دنته سریع، ساده و فوق العاده انعطاف پذیر است.

نرم افزار دنته کنترلر (Dante Controller) به صورت خودکار هر دستگاه را روی شبکه کشف می کند، که باعث می شود شما بتوانید بصورت آنی صدا را مسیریابی و نامگذاری کنید، و شبکه را کانفیگ کنید، که همه اینکارها را می توانید با چند کلیک موس انجام دهید.

Dante Controller یک اپلیکیشن قابل دانلود رایگان است.

 

استاندارد (The De Facto Standard)

استاندارد (The De Facto Standard). با دنته، امروز دیگر رویای قابلیت یکپارچه سازی محقق شده است.

دنته بیشتر از هر فناوری دیگری توسط تولیدکنندگان AV بکار می رود، و امکان نصب صدها محصول دارای قابلیت دنته را برای تولیدکنندگان مهم دنیا فراهم می آورد. همه محصولات دنته مبادله پذیرند، که امکان میکس دستگاههای تولید شده توسط چند تولیدکننده را تنها در در یک شبکه فراهم می آورند.

 

مقرون به صرفه.

یک کابل همه کارها را با هم انجام می دهد.

دنته ما را از شر یک عالم کابل چندهسته ای یا آنالوگ گران قیمت، سنگین راحت می کند، چون یک کابل فیبرنوری کم هزینهCAT5e و CAT6 را جایگزین همه این کابل ها می کند-فقط یک کابل در ازای هر دستگاه-که یک راهکار مقرون به صرفه و کم وزن و ساده را فراهم می آورد.

دنته رسانه ها را با هم تلفیق کرده و کل سیستم را از طریق یک IP شبکه استاندارد کنترل می کند.

 

چندکاره:

سیستم های دنته قابلیت تغییر اندازه بالایی دارد، از یک جفت کنسول ساده و کامپیوتر گرفته تا شبکه های پیچیده ای که هزاران کانال صوتی را راه می اندازند.

شبکه ها را می توان بسط و توسعه داد و هر زمان که دلمان بخواهد می توانیم شبکه ها را تنها با چند کلیک، با استفاده از روت(مسیر) های منطقی بجای اتصالات نقطه به نقطه فیزیکی از نو کانفیگ کنیم.

 

کیفیت ممتاز:

چون صدا بصورت دیجیتالی منتقل می شود، نیازی نیست که نگران پارازیت سایر تجهیزات برقی، تداخل بین کابل ها، یا افت سیگنال در کابل های طویل باشید.

بسیاری از دستگاههای دنته قابلیت بدون قطعی و اشکال (“glitch–free” redundancy) را پشتیبانی می کنند، که یک شبکه ثانویه یکسان را فراهم می آورند که می تواند به صورت همزمان فعال باشند و در صورت نیاز می توانند همه کارها را بدون هرگونه قطعی در جریان داده های صوتی انجام دهند.

تلفیق کامل با سیستم عامل ویندوز و مک:

محیط کارهای صدای دیجیتال (Digital Audio Workstations)، پخش کننده های مبتنی بر نرم افزار، اسکایپ، و سایر اپلیکیشن ها به راحتی با شبکه از طریق کارت های Dante PCIe یاDante Virtual Soundcard با پشتیبانی کامل ASIO و WDM در ویندوز و مک Core Audio ادغام می شوند.

 

نحوه کارش چطور است؟

در یک دستگاه دنته ، سخت افزار صدای دیجیتال را گرفته و آنرا بسته بندی می کند. اساساً، این دستگاه صدا را تقسیم بندی کرده و آنرا در بسته های دیجیتالی (پروتکل های اینترنتی) مناسب برای انتقال از طریق شبکه اترنت آماده می کند.

این بسته ها شامل اطلاعات زمان بندی و آدرس های شبکه منبع و مقصد هستند، که باعث می شوند بتوان براحتی آنها را از طریق شبکه به مقصد مناسب هدایت کرد.

وقتی دستگاهی بسته های صوتی دنته را دریافت می کند، آنها را دوباره بازسازی کرده و آنها را به یک جریان صدای دیجیتال تبدیل می کند، که سپس بسته به نقشی که دستگاه در سیستم صوتی ایفا می کند، پخش، ضبط و یا به صورت دیجیتال پردازش می شود.

 

(Clocking)

همگاه سازی زمانی برای موفقیت هر شبکه صدایی بسیار مهم و ضروری است. برای اینکه بتوان صدای بسته بندی شده را به صورت کامل و بدون اشکال در یک شبکه ارسال نمود، همه دستگاهها باید اطلاعات زمان بندی مشترکی را در اختیار داشته باشند.

این مهم بواسطه وجود یک ساعت اصلی محقق می گردد که اطلاعات همگاه سازی را برای همه دستگاهها فراهم می آورد.

دنته این اطمینان را حاصل می کند که با ثبات ترین و دقیق ترین ساعت به صورت خودکار به ساعت مستر (ساعتی اصلی) تبدیل می شود. همه دستگاههای دیگر به صورت خودکار در آن دستگاه هماهنگ می شوند، و این امر باعث رفع هرگونه مشکل زمان بندی شبکه می گردد.

 

تعداد کانال های ورودی و خروجی در این شبکه به نوع و مشخصات دستگاه بستگی دارد. مثلا برای دستگاه های شرکت BSS Audio وSoundweb London تعداد کانال هایی که یک کابل CAT5 منتقل میکند شامل ۶۴ کانال ورودی و ۶۴ کانال خروجی می باشد (۶۴*۶۴). اخیرا شرکت Audinate توانسته است پروتکل Dante را برای ۱۲۸*۱۲۸ کانال با clock:48kHz توسعه دهد 

در این پروتکل داده ها بصورت بسته های ۸ تایی انتقال می یابند. این بسته ها(گروه ها) را Flow می نامند.

مقدار زمان تاخیر در این سیستم بین ۰.۰۸۳ تا ۱۰.۰۰ میلی ثانیه می باشد. که این مقدار در دستگاه های مجموعه HarmanPro  بین ۰.۱۵ تا ۵.۰۰ میلی ثانیه می باشد.

همانطور که می دانید هر چه تعداد سوییچ در مسیر سیگنال کمتر باشد مقدار زمان تاخیر کمتر می شود که این مقدار براساس نمودار زیر به صورت خطی تابعی از تعداد سوییچ می باشد.

 

کنترلر دنته

راه اندازی شبکه های دنته می تواند آسان تر باشد. کنترلر دنته یک اپلیکیشن نرم افزاری مدیریت دستگاه و روتینگ صدای رایگان است که به صورت خودکار دستگاهها را در شبکه پیدا می کند.

راه اندازی شبکه دنته معمولاً فقط مستلزم زدن دستگاهها به یک سوئیچ اترنت و اتصال یک کامپیوتر به همان سوئیچ است.

کنترلر دنته همچنین کارکردهای مانیتورینگ شبکه را نیز مدیریت می کند، از جمله تاخیر، صحت ساعت، خطاهای بسته ها، و مصرف پهنای باند.

مدیریت دستگاه کنترلر دنته امکان کانفیگ راحت نرخ های سمپل، اسامی مناسب دستگاهها و لیبل های کانال ها، کنترل تاخیر، و انواعی از کارکردهای مختص دنته را فراهم می آورد.

کنترلر دنته به صورت خودکار کانفیگ تنظیم ساعت را بهینه سازی می کند، که به صورت پیش فرض به عنوان دقیق ترین ساعت مستر در میان دستگاههای شبکه تعریف شده یا در صورتی که بخواهیم می توانیم آنرا بر اساس یک دستگاه خارجی تنظیم نماییم.

 

قابلیت اتصال بدون قطعی

خیلی از دستگاههای دنته قابلیت اتصال بدون قطعی را پشتیبانی می کنند. یک شبکه ثانویه را نیز می توان فراهم آورد، که همزمان نسخه ای از ترافیک صوتی شبکه اصلی را نیز دارد.

هر دو شبکه به صورت همزمان کار می کنند، و باعث می شوند که در صورت از کار افتادن شبکه اصلی، صدا همچنان نیز بدون وقفه ادامه داشته باشد.

دستگاه های DANTE مانند CobraNet دارای پورت جایگزین هستند . دو پورت به نام های اولیه (primary) و ثانویه (secondary). اما نحوه اتصال و کارکرد پورت ها در این سیستم کمی با CobraNet متفاوت است. به این صورت که هر دو پورت همواره سیگنال ها را دریافت و ارسال میکنند. مسیر هر یک از پورت ها دارای سوییچ مجزا می باشد و ارتباطی بین سوییچ ها وجود ندارد. 

پس اگر یکی از مسیرها و یا سوییچ ها قطع و یا دچار مشکل شود سیگنال قطع نشده و از مسیر دیگر در حال انتقال می باشد.

 

سخت افزار آداپتور شبکه AVIO Adapters

 

 

دنته یک ابزار استاندارد است و سخت افزارها و کابل کشی های اترنت آماده مصرف و براحتی قابل دسترسی را پشتیبانی می کند. در اکثر مواقع، می توانید براحتی متصل شده و عبور صدا حتی بدون نیاز به سوئیچ های کانفیگ را شروع کنید.
در اپلیکیشن های مهمی که در آنها ثبات شبکه امری ضروری است، سوئیچ های سازگار با کیفیت Diffserv سرویس (Diffserv Quality of Service) (QoS) را می توان برای پشتیبانی ویژگی های QoS موجود در همه بسته های دنته کانفیگ کرد.

QoS این امکان را فراهم می آورد که همگاه سازی ساعت و ترافیک صدا نسبت به هر ترافیکی دیگری که به صورت اشتراکی از شبکه استفاده می کند، ارجحیت داشته باشند.

این امر باعث می شود که بتوانیم از LAN اترنت معمولی مورد استفاده برای ایمیل، اینترنت و انتقال فایل به عنوان یک شبکه صدای دنته نیز استفاده کنیم.

باید به کارکردهای EEE (اترنت از لحاظ انرژی کارآمد) جدید توجه خاصی شود زیرا این کارکردها ممکن است در ترافیک صدای کم تاخیر آنی اختلال ایجاد کنند.

توصیه ما برای این مسئله آزمایش دقیق برای عملیات درست سوئیچ های کابل EEE مورد استفاده با دنته، یا انتخاب سوئیچ ها در جاهائی است که EEE می تواند غیرفعال شود. اترنت Gigabit بخاطر ظرفیت پنهای باند زیادش برای شبکه دنته بهتر است. اترنت 100 Mbps نیز پشتیبانی می شود، اما با استفاده از این نوع اترنت ظرفیت کانال کاهش خواهد یافت و تاخیر بیشتر خواهد شد.

ازکابل CAT5 برای فواصل تا ۱۰۰ متر و برای فواصل بیش از ۱۰۰ متر از فیبر نوری (Fiber optic) استفاده می شود. لازم به یادآوری است که پروتکل Dante با کلیه سوییچ های لایه ۳ (layer 3 IP networking) سازگار است و نیازی به VLAN و شبکه جداگانه نیست.

برای مواقعی که صدا در مسافت طولانی ارسال می شود، دنته اتصال با فیبرنوری را نیز پشتیبانی می کند.

 

 

 

کارت صدای مجازی دنته

کارت صدای مجازی دنته یک اپلیکیشن نرم افزاری ساده با کاربری راحت است که اپلیکیشن های صدای دسکتاپ را به شبکه دنته متصل می سازد.

همانطور که از نامش هم پیداست، این کارت صدای مجازی یک رابط صدای دنته را با استفاده از پورت اترنت موجود در کامپیوترتان ایجاد می کند و نیازی به هیچگونه سخت افزار اضافی دیگری ندارید.با استفاده از کارت صدای مجازی دنته، می توان به راحتی یک کامپیوتر را در شبکه به صورت یک محیط کار صدای دیجیتال برای ضبط چندترکی و پخش صدا، به عنوان یک دستگاه پخش کننده برای اپلیکیشن های صدا مصرف کرد (مثلاً، iTunes یا Windows Media Player).

 

 

Dante و استاندارد AES67  چگونه با هم کار می کنند؟

به طور دقیق ، فناوری Dante بخشی از AES67 نیست، اما Audinate (شرکت حامی دانته)، در واکنش به تقاضای مشتری، حالت AES67 را به عنوان بخشی از رابط های خود انتخاب کرده است. روش خاص بسته بندی داده های صوتی در بسته های داده IP مشابه است اما بین Dante و AES67 بومی کاملا تفاوت وجود دارد. AES67  یک فناوری باز است و براساس استانداردهای قبلی و اثبات شده، هیچ چیز برای AES67 اختصاصی نبوده و به تازگی اختراع نشده است.  به عنوان مثال، برای پکت کردن داده های صوتی، AES67  از جریان های صوتی پروتکل  Real Time Protocol (RTP) نشات گرفته از تماس های تلفنی Voice Over IP از اوایل دهه 1990، استفاده می کند.  این نمونه ی بارزی از استفاده مجدد AES67 از فناوری موجودِ قابل اعتماد و اثبات شده است.

یک نکته کلیدی، AES67  شامل حالت “unicast SIP” است که برای ایجاد ارتباطات از طریق شبکه گسترده (WAN) خارج از ساختمان، اتصال مستقل از مکان، الزامی است. این امکان ضبط برنامه یک خواننده در شهری خاص را بدون نقل مکان به محل مورد نظرش فراهم می کند. این چشم انداز استفاده از AES67 به همراه دسترسی وسیع، کیفیت استودیویی و اتصال صوتی، نوعی ابتکار واقعی در AES67 است که در هیچ یک از فناوری های قبلی AoIP  (Livewire, Ravenna, Dante or Wheatnet) مشاهده نشده است.

البته در این میان تفاوت هایی وجود دارد، چرا که AES67  استانداردی برای جریان ها و اتصالات صوتی است، اما برگ برنده AES67 منعطف بودن آن است. AES67 دارای ثبات بیشتری در آینده خواهد بود و با موارد مورد نیاز برنامه ها سازگاری بیشتری خواهد یافت. AoIP اختصاصی برای فروشنده می تواند بیشتر یک راه حل کامل از بالا به پایین و شامل یک برنامه کنترلی باشد که لازم است اجرا شود، اما درست به همین دلیل محدودیت های بیشتری نیز دارد. انعطاف پذیری و باز بودن AES67 این امکان را به وجود آورد تا در زیرساخت های تلویزیونی بزرگتر از حوزه صوتی خودش پذیرفته و مورد استفاده واقع شود.

 

گروه مهندسی شرکت آوا رسانه کیش

 نوید نواب پور

 

 

سرتیفیکیت سطح ۳ دانته

جست و جو

تماس با ما

با ما تماس بگیرید و از مشاورین ما کمک بگیرید.
021 - 77 88 10 12
همه روزه 8-19

ما را دنبال کنید

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش